13. októbra 2024

Začiatok školského roku 2019/2020 v ZŠ Anatolija Karpova

Koncom minulého roku sa patrónom Základnej školy Černyševského 8 v najväčšom bratislavskom sídlisku – Petržalka stal 12. majster sveta v šachu medzinárodný veľmajster Anatolij Jevgenjevič Karpov, čestný člen Bratislavského šachového zväzu. Stalo sa tak 5.12.2018 pri príležitosti 30-teho výročia založenia školy, ktorú, medzi inými, navštevovala aj medzinárodná šachová veľmajsterka rodená Petržalčanka Regina Pokorná, dvojnásobná majsterka Európy, majsterka sveta vo svojej kategórií a od roku 2000 aj Osobnosť Petržalky. Dnes v priestoroch školy sídli aj najstarší, najslávnejší a najúspešnejší šachový klub na Slovensku ŠK Slovan Bratislava. Jeho členom je aj ešte len 13-ročný Lukáš Sebastián Kostolanský, aktuálny majster Európy do 14 rokov, ktoré sa konali tohto roku v petržalskom kongresovom centre EXPO Incheba za účasti viac ako 1300 detí z celej Európy.
V novom školskom roku 2019/2020 ZŠ Černyševského 8 otvorila šachovú triedu pre nastupujúcich prváčikov. S potešením konštatujeme, že záujem navštevovať túto triedu prejavilo až 16 detí, z toho 11 dievčat. Na úvodnej hodine dňa 5. 9. 2019 ich privítali riaditeľka školy Mgr. Zora Dóczyová, podpredseda Bratislavského šachového zväzu Ing. Stanislav Vlček a vyučujúci predmetu Šach Ing. Rudolf Diviak. ZŠ Černyševského je jednou z mála slovenských štátnych škôl, kde sa bude predmet Šach učiť na 1. stupni ako súčasť riadneho vyučovania. Vo svete však podobne zamerané školy dnes už nie sú raritou, nájdete ich v mnohých krajinách Európy. Lídrom v zavádzaní šachu do Šachu do školských osnov je Arménsko, kde je predmet Šach dostupný v takmer každej základnej škole v 3-miliónovej krajine.

Už v roku 2012 prijal Európsky parlament dokument Písomné vyhlásenie o zavedení programu Šach v školách do systémov vzdelávania Európskej únie 50/2011, kde sa okrem iného uvádza: keďže je Šach hrou prístupnou pre deti každej sociálnej skupiny a môže podporiť sociálnu súdržnosť a prispieť k politickým cieľom ako sociálna integrácia, boj proti diskriminácii, znižovanie miery kriminality, a dokonca k boju proti rozličným závislostiam; keďže šach môže nezávisle od veku dieťaťa zlepšiť jeho koncentráciu, trpezlivosť a vytrvalosť a môže rozvinúť zmysel pre kreativitu, intuíciu, pamäť a analytické, ako aj rozhodovacie schopnosti; keďže šach taktiež učí odhodlaniu, motivácii a športovému správaniu; vyzýva Komisiu a členské štáty, aby podporovali zavedenie programu Šach v školách do systému vzdelávania členských štátov.

Veríme, že Šach si nájde priestor aj v učebných osnovách ďalších slovenských základných škôl. Slogan “Chess makes kids smarter – Šach robí deti múdrejšími” je oficiálnym mottom Európskej šachovej únie.

Stanislav Vlček, Bratislavský šachový zväz